NAUKA SŁOWNICTWA
Images courtesy of stockimages/imagerymajestic/ David Castillo Dominici     FreeDigitalPhotos.net
NAUKA SŁÓWEK

Oto kilka przydatnych wskazówek na zapamiętywanie słownictwa  z dowolnego języka obcego. Pamiętaj, że Twoja motywacja do nauki i determinacja są ważniejsze niż wszystkie przedstawione tu sposoby na lepsze zapamiętywanie słówek. Myśl pozytywnie, staraj się zamienić „nudną” naukę w pożyteczną i radosną zabawę.  Nauka języków obcych niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Będziesz mógł obejrzeć ulubiony film w oryginalnej wersji, posłuchać muzyki i co najważniejsze komunikować się swobodnie z przyjaciółmi z zagranicy oraz nawiązywać nowe znajomości bez bariery językowej. "English unlocks new opportunities" - Angielski otwiera przed Tobą nowe możliwości.

Zanim rozpoczniesz naukę słownictwa przygotuj sobie właściwe środowisko do pracy, ytak aby nic Ciebie nie rozpraszało. Zobacz artykuł skuteczna nauka.

Ucząc się języka angielskiego staraj się jak najczęściej obcować z tekstami w języku angielskim, słuchaj muzyki i audycji oraz oglądaj filmy i  programy emitowane w tym języku. Zobacz polecane przez E4M serwisy internetowe
Znajomość słownictwa jest niezbędna do efektywnej komunikacji w języku obcym. Proces nauki rozpoczynamy od zapamiętywania pojedynczych słów i zwrotów, a następnie przechodzimy do budowania z nich złożonych konstrukcji leksykalno-gramatycznych. Słownik wyrażeń i zwrotów w każdym języku jest bardzo rozbudowany i nabycie umiejętności sprawnej komunikacji wymaga czasu i zaangażowania. W poniższym artykule udzielimy kilku wskazówek i przedstawimy sposoby, które pomogą usprawnić proces zapamiętywania  nowego słownictwa i utrwalić zdobytą już wiedzę.
English 4 Matura                                 2014 - 2018 © All rights reserved.   Wszystkie prawa zastrzeżone.       
Design by TM
Image courtesy of Ambro / Pong / Maggie Smith / adamr / graur codrin / photostock / stockimages /Marcus / Grand Cochrane / Stuart Miles / smokedsalmon / Markuso / digitalart  / farconville / dream designs / phanlop88 /artur84/ imagerymajestic / Nutdanai / KROMKRATHOG/  jannoon028 / Victor Habbick / arztsamui / James Baker / vichie81/ Vichaya Kiatying Angsyle /steelamohan / Arvind Balaraman / blackstock  /Jeroen van Oostrom/ Boykung/ Master isolated images/ Jomphong/ nongpimmy / David Castillo Dominici / Idea  go/ blackstock/ Salvatore Vuono / ddpavumba / xedos4 / arztsamui  / pandpstock001  / pal2iyawit  /  Serge Bertasius Photography / chanpipat / kongsky  / chanpipat  FreeDigitalPhotos.net
Positive SSL
 
 
Przygotuj własne zdania uwzględniające jedno lub kilka słów/zwrotów do nauczenia z danego zakresu tematycznego.

Jeśli masz zapamiętać następujące słownictwo pośrednio lub bezpośrednio związane z jedzeniem


restaurant -
restauracja, serve - serwować, order - zamawiać, pay - płacić, price - cena, menu - menu, karta dań,  
staff - personel, waiter/waitress - kelner/kelnerka, friendly - przyjazny, życzliwy, helpful - pomocny, uczynny
eat/have - jeść, delicious - pyszny, smaczny, home-made - domowy, meal - posiłek, dish - danie/potrawa,
dish of the day/today's special - danie dnia, dinner - obiad, tomato soup - zupa pomidorowa, pasta - makaron,
rice - ryż, grilled chicken -  kurczak z grilla, mashed potatoes - purée ziemniaczane , vegetable salad - sałatka warzywna 
starter/first course - przystawka, pierwsze danie, main/second course - główne/drugie danie, dessert - deser


Utwórz pojedyncze zdania lub całą historyjkę.
Napisz zdania na kartce zawierające wyrazy do zapamiętania. Wyrazy wyszczególnij używając pisma drukowanego lub odpowiadającego Ci koloru . Inne ważne informacje możesz pogrubić. Przypisz każdemu słowu obraz, zapach, smak, dźwięk, doświadczenie itp. Przeczytaj głośno każde zdanie kilkakrotnie (słowa do zapamiętania powtórz za każdym razem dwa lub trzy razy wizualizując je w głowie wraz z przypisanym do nich atrybutem: obrazem, zapachem lub doświadczeniem). Możesz teraz utworzyć historyjkę łącząc zdania i obrazy w jedną spójną całość. W ten sposób tworzysz mapę myślową wyszczególniając najważniejsze punkty - Twoje słowa do zapamiętania.

Aby lepiej przyswoić pisownie wybranego słowa lub frazy w języku angielskim, przepisz je kilkakrotnie,  litera po literze, za każdym razem wymawiając na głos każdą z liter i wyobrażając ją sobie w głowie. Gdy już napiszesz wszystkie litery połącz je w słowo, wypowiedz głośno i powtórz kilka razy wyobrażając je sobie (każdą literę) w głowie.

Jeśli masz ochotę wzbogacić swoje słownictwo użyj słowników tradycyjnych lub internetowych do znalezienia poszukiwanego przez Ciebie wyrazu lub frazy. Do historyjki dodane zostały nowe słowa i zwroty oznaczone w tekście pogrubioną kursywą w kolorze czarnym.
POLECANE SŁOWNIKI W SIECI

SŁOWNIKI ONLINE ANGIELSKO-POLSKIE POLSKO-ANGIELSKIE

DIKI
PONS

SŁOWNIKI ONLINE ANGIELSKO - ANGIELSKIE
MACMILLAN
LONGMAN
OXFORD
CAMBRIDGE
COLLINS
THE FREE DICTIONARY

SYNONIMY i ANTONIMY  (STRONY ANGLOJĘZYCZNE)
COLLINS THESAURUS
THESAURUS
Nie "wkuwaj" słówek.
Ta metoda oprócz tego, że jest męcząca, pozwala na zapamiętanie słówek tylko na krótki okres.

Używaj jak największej ilości zmysłów podczas zapamiętywania.
Pisz, rysuj, wypowiadaj słowa na głos. Twórz własne notatki i mapy myślowe (mind maps) w głowie, na komputerze lub na kartce.

Wizualizuj słowa przypisując im konkretne obrazy (kolory, kształty, doświadczenia, osoby, przedmioty itp.)

Aby lepiej zapamiętać pisownie trudnych wyrazów angielskich przepisz je kilkakrotnie bacznie zwracając uwagę na każdą z liter. Następnie powiedz głośno wyraz po angielsku i przeliteruj go po polsku.
Nie bój się mówić
Nieważne jaki poziom zaawansowania reprezentujesz, rozmawiaj po angielsku przy każdej nadarzającej się okazji. Nie obawiaj się krytyki ze strony innych. Błędy są nieodzowna częścią każdego procesu uczenia się. Pamiętaj, aby wyciągać wnioski z popełnionych błędów i korygować je w miarę możliwości. Nauka języka jest jak jazda rowerem. Niejednokrotnie popełnisz błąd, przewrócisz się, aż w końcu nauczysz się jeździć. Szybkość nauki zależy wyłącznie od Twojej motywacji i determinacji.

Naucz się słuchać
Umiejetność słuchania, przetwarzania informacji i wyciągania wniosków jest tak samo ważna, jak samo mówienie. Uważnie słuchaj swojego rozmówcy, poznawaj nowe słowa i zwroty. Ucząc się języka angielskiego najlepiej znaleźć tzw. "native speaker'a" do komunikacji, czyli osobę, dla której język angielski jest językiem ojczystym.     

Znajdź osoby do konwersacji
Portale społecznościowe tj. Facebook, Google + czy Twitter to idealne miejsca do nawiązania kontaktów z osobami posługującymi się językiem angielskim. Rozmowy możesz również prowadzić przez komunikatory tj. Skype. Używaj języka angielskiego na codziennie w rozmowach z osobami z zagranicy. Portal English 4 Matura przygotował dla użytkowników czat w języku angielskim Have Your Say.
I feel like having something delicious for dinner today.
Mam ochotę zjeść coś pysznego na obiad dzisiaj.

I think I’ll go to this newly opened restaurant this afternoon.
Myślę, że dziś po południu pójdę do tej nowo otwartej restauracji.

The staff is very friendly. Waiters and waitresses working there are really helpful.
Personel jest bardzo przyjazny. Kelnerzy i kelnerki pracujący tam są naprawdę uczynni.

I’ve heard they serve mouth-watering home-made meals.
Słyszałem, że serwują pyszne domowe posiłki.

As a starter, I’ll have a tomato soup with pasta or rice.
Na pierwsze danie  zjem zupę pomidorową z makaronem lub ryżem.

For a main course, I’ll try their dish of the day: a grilled chicken with mashed potatoes and a vegetable salad.
Na drugie spróbuję dania dnia: kurczaka z grilla z purée ziemniaczanym i sałatką warzywną.

I’m not sure about a dessert. I’ll have a quick look at their menu before I order.
Nie jestem pewien co do deseru. Rzucę okiem na kartę menu zanim zamówię.

I don’t have enough cash on me today, so I’ll pay by credit card.
Nie mam wystarczającej gotówki ze sobą, więc zapłacę kartą kredytową.
Regularnie powtarzaj materiał, aby przenieść nowo pozyskane informacje do pamięci długotrwałej.
Oglądając lub słuchając materiału poraz pierwszy, nie stosująć żadnych techni zapamiętywania,  jprzeciętny człowiek jestw  stanie zapamiętać od 5 do 8 słów z wybranej listy.
Fiszki stanowią dobry system powtórek.