Podczas egzaminu ustnego zrób dobre wrażenie na egzaminujących. Uśmiechaj się, bądź uprzejmy i wiarygodny. Jeśli czegoś nie rozumiesz grzecznie poproś o wyjaśnienie. Staraj się unikać „ciszy”. Pamiętaj ważne jest dobre wejście i wyjście, tzw. efekt początkowy i efekt wyjścia. Łatwe pytania zostaw na początek i koniec egzaminu, w trakcie odpowiadając na te, które sprawiają Tobie trudność.
Na egzaminie pisemnym stwórz konspekt pracy na brudno powoli go rozbudowując o szczegóły. W przypadku form pisemnych napisz zdania zawierające wszystkie wymagane informacje. Na maturze podstawowej w krótkim tekście użytkowym po kropce mamy do przekazania jedną informację razem cztery w całym zadaniu, dwie w przypadku dłuższej formy pisemnej co daje nam osiem informacji. Na maturze rozszerzonej właściwie dobieraj argumenty wypisując na brudno kilka możliwych wariantów, a następnie uporządkuj je pod kątem ich stosowności do tematu. Pamiętaj także o zachowaniu ogólnie przyjętego schematu pracy i mieść się w dozwolonych ramach (ilość słów). Zwróć baczną uwagę na zastosowanie właściwych czasów gramatycznych. Nie pisz o czynnościach przeszłych w czasie teraźniejszym oraz poznaj różnicę między czasami Present Perfect i Past Simple, naucz się określać teraźniejszość i przyszłość - czynności zaplanowane i spontaniczne itp. Zaplanuj czas tak, aby zostało go trochę na sprawdzenie pracy i dokonanie ostatnich poprawek.
Kilka rad przed samym egzaminem.
Unikaj niepotrzebnego stresu i staraj się koncentrować na samym zadaniu. Niewskazane jest towarzystwo osób rozhisteryzowanych. Stres może się Tobie udzielić. Jeśli już dopadł Ciebie stres, weź kilka głębokich oddechów przez nos to pozwoli Ci uwolnić pokłady negatywnych odczuć. „Świadome oddychanie” poprawia Twoje samopoczucie i jest kluczowym czynnikiem w walce ze stresem. Staraj się nie myśleć o zbliżającym się egzaminie, a jeśli już myślisz to myśl pozytywnie o jego rezultacie (Na pewno uda mi się! Dam radę!). Jeśli masz jakiś szczęśliwy talizman (długopis, ołówek itp.) weź go ze sobą.
Dzień przed egzaminem powtórz materiał jeszcze raz dokładnie. Z rana natomiast przejrzyj pojęcia kluczowe i stwórz coś w rodzaju konspektu (najważniejszych myśli).
Zapamiętywanie całego wyrażenia, raczej niż pojedynczego słowa, tworzy w naszym mózgu coś w rodzaju mapy myślowej. Powiązujemy ze sobą wiele informacji, tworząc relacje pomiędzy nimi. Lepiej zapamiętać frazę (lub całe zdanie) a wooden house with a beautiful evergreen garden niż sam wyraz a house. Proces ten nie tylko dostarcza więcej informacji, ale również pozwala rozbudować nasze słownictwo. Staraj się kojarzyć wyrazy z obrazami lub dźwiękami, a nie zapamiętywać na sucho lub „wkuwać”.
Ogólne zrozumienie tematu, a następnie przejście do szczegółów jest właściwym sposobem zapamiętywania. Nigdy nie odwrotnie. Zgromadź cały materiał wokół siebie i przeczytaj go pobieżnie uzyskując w ten sposób ogólne informacje tworząc mapę najważniejszych pojęć. Następnie przeczytaj go jeszcze raz uwzględniając informacje szczegółowe.
W trakcie nauki korzystaj z jak największej liczby zmysłów. Słuchaj cicho muzyki, jeśli lubisz, zakreślaj kolorem ważne informacje, notuj, rysuj, zastanawiaj się i odnieś swoje przemyślenia do zdobytych informacji lub własnych przeżyć itp.
Pozytywne nastawienie i wiara w siebie potrafi czynić cuda. Nie załamuj rąk jeśli czegoś nie potrafisz, zmobilizuj się i szukaj odpowiedzi w dostępnych źródłach informacji: u kolegów lub koleżanek, znajomych, w serwisach internetowych. Pamiętaj niektóre rzeczy przychodzą łatwiej, inne trudniej. Ale to z tych drugich czerpiemy więcej satysfakcji.
Przystępując do egzaminu w tym maturalnego z języka angielskiego należy szczegółowo zapoznać się z jego strukturą i zakresem sprawdzanej wiedzy. Mając świadomość za co dostaniemy i ile punktów, w jakiej kolejności ułożone są zadania, jak wygląda wzorcowe rozwiązanie zadań, ile czasu możemy poświęcić na każde zadanie uzyskujemy pewność siebie i komfort psychiczny unikając w ten sposób niepotrzebnego stresu. W przypadku egzaminu warto również rozwiązać testy z lat ubiegłych.
Właściwa organizacja czasu jest ważnym czynnikiem w procesie uczenia. Staraj się zaplanować sobie tak czas, aby nauka miała miejsce w momencie kiedy jesteś wypoczęty i nastawiony na to psychicznie. Znajdź optymalną dla siebie porę i miejsce do nauki. Nie odkładaj, nie zwlekaj, nie ucz się kiedy jesteś zmęczony lub nie masz na to ochoty (to ostanie uczucie pewnie większości towarzyszy J). Jeśli muzyka działa na Ciebie relaksująco możesz jej słuchać, ale pamiętaj nie za głośno tak, aby nie przeszkadzała w nauce.
Gromadzenie materiałów, systematyczne robienie notatek oraz regularne powtórki pozwalają usprawnić proces uczenia. Posiadanie wszystkich potrzebnych do nauki materiałów w jednym miejscu redukuje czas stracony na poszukiwanie informacji. Większość osób jest wzrokowcami i zapamiętywaniu często towarzyszy przepisywanie. Dobrym nawykiem, choć dość mozolnym, jest przepisanie kilkakrotnie słówka do nauczenia jednocześnie je wymawiając. Zapamiętujesz pisownie i wymowę. Zanim jednak przystąpisz sprawdź poprawność pisowni i wymowy danego słowa w słowniku. Nie używaj translatora, sam próbuj budować zdania i czytaj przykłady zastosowania słówka w zdaniu zamieszczone w słownikach. Zdobyta wiedzę powtórz najlepiej tego samego dnia po krótkim odpoczynku. Lepiej ją utrwalisz.
Na samym wstępie należy przyjąć oczywisty, niestety nie dla wszystkich, fakt, iż wiedza sama do głowy nie wchodzi i nawet śpiąc z książką pod poduszką niczego się nie nauczymy. Uczenie się jest procesem złożonym i wymaga zaangażowania ze strony uczącego się. Nic nie przychodzi łatwo, ale jaka jest satysfakcja, gdy po włożonym wysiłku osiągamy upragniony cel. Istnieje jednak kilka sposobów ułatwiających zapamiętywanie i kojarzenie informacji, a przez to szybsze i mniej „bolesne” uczenie się.
English 4 Matura 2014 - 2018 © All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by TM
Image courtesy of Ambro / Pong / Maggie Smith / adamr / graur codrin / photostock / stockimages /Marcus / Grand Cochrane / Stuart Miles / smokedsalmon / Markuso / digitalart / farconville / dream designs / phanlop88 /artur84/ imagerymajestic / Nutdanai / KROMKRATHOG/ jannoon028 / Victor Habbick / arztsamui / James Baker / vichie81/ Vichaya Kiatying Angsyle /steelamohan / Arvind Balaraman / blackstock /Jeroen van Oostrom/ Boykung/ Master isolated images/ Jomphong/ nongpimmy / David Castillo Dominici / Idea go/ blackstock/ Salvatore Vuono / ddpavumba / xedos4 / arztsamui / pandpstock001 / pal2iyawit / Serge Bertasius Photography / chanpipat / kongsky / chanpipat FreeDigitalPhotos.net
Images courtesy of Ambro/stockimages/imagerymajestic FreeDigitalPhotos.net